Archive for Wrzesień, 2020

Narodowe Czytanie 2020

7 września włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą dziewiątej odsłony akcji została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII w swoich salach lekcyjnych słuchali audiobooka jak również czytali fragmenty dzieła.

„Balladyna” jest wybitnym utworem polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza  Adama Mickiewicza.

Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego

Biblioteka szkolna ogłosiła w minionym roku szkolnym konkurs na „Najlepiej czytającą klasę i najlepszego czytelnika w tej klasie”. Zwycięzcą została klasa II, a najlepszym czytelnikiem Lena.

Gratulujemy!

*Informatyka na świeżym powietrzu*

Informatyka na świeżym powietrzu :))

*Opis obrazu na świeżym powietrzu*

Nie dajemy się koronawirusowi, nie damy zamknąć się w czterech ścianach. Polski nie musi być nudny!