Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce

Szanowni Państwo !

W związku z rozpoczęciem 7 listopada br. operacji wyłączania nadajników naziemnej telewizji analogowej i przejściem na nadawanie w standardzie cyfrowym informujemy:

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

• nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).
W dniu 7 listopada 2012r. na terenie województwa lubuskiego zakończona zostanie emisja analogowego sygnału telewizji naziemnej.
Mieszkańcy naszego regionu, jako pierwsi w Polsce, będą mogli odbierać telewizję naziemną jedynie w wersji cyfrowej, co poza oczywistymi zaletami nowoczesnego rozwiązania, niesie ze sobą także zagrożenie pozbawiania odbioru telewizji osób, które dotychczas korzystały z sygnału analogowego i nie będą posiadały wiedzy na temat zakończenia emisji, bądź też nie będą potrafiły przystosować posiadanego sprzętu do odbioru sygnału cyfrowego.
Uruchomiono bezpłatną infolinię 800 007 788 dedykowaną procesowi cyfryzacji telewizji, przy pomocy której użytkownicy mogą uzyskać indywidualną pomoc dotyczącą odbiorników służących do odbioru telewizji cyfrowej, bądź też uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczącego samego procesu. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00.
Bliższe informacje można uzyskać również na stronie : www.cyfryzacja.gov.pl.

Szkola Podstawowa zbudowana zostala na silniku Wordpressa